• MSZE ŚWIĘTE
  • Dni powszednie: 7:00, 7:30, 18:00
  • Niedziele i Święta: 8:00, 10:00, 12:00, 13:00, 18:00
  • Spowiedź podczas każdej Mszy Świętej
<< powrót
04 listopada 2017 r.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
  1. Do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Codziennie modlimy się też za zmarłych w naszym kościele na wypominkach, które można jeszcze składać w zakrystii. W środę, na zakończenie oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych, po mszy św. wieczornej w żałobnych nieszporach, polecimy naszych bliskich zmarłych.
  2. W czwartek, 9 listopada, świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
  3. W sobotę, 11 listopada, przypada nasze narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, choć żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej pamięci o nich. W Katedrze Polowej WP msze św. o godz. 7:00, 7:30 i 18:00. Centralne obchody rozpoczną się tradycyjnie Mszą św. za Ojczyznę w Kościele Krzyża św. na Krakowskim Przedmieściu, zaś o godz. 12.00 uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
  4. Przyszłą niedzielę będziemy przeżywali jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
  5. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: w piątek 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża (wspomnienie obowiązkowe); w sobotę 11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu Chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca niebędący męczennikiem w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe).
<< powrót
Poprzednia wersja strony >>      Panel administracyjny >>