Google   Wpisz tekst do wyszukania:
Szukaj w internecie Szukaj w www.katedrapolowa.pl
Obchody rocznicy Powstania Styczniowego - 22 stycznia 2016 r.

<<wstecz


Mszą św. w stołecznej katedrze polowej uczczono pamięć uczestników powstania styczniowego. Eucharystii przewodniczył Biskup Polowy Józef Guzdek. W homilii zachęcał, aby refleksja związana z obchodzoną dziś 153 rocznicą wybuchu powstania oraz wspólna modlitwa były nie tylko "ocaleniem pamięci o narodowych bohaterach", ale również "pomogły w formowaniu patriotycznych postaw". Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy Eucharystii udali się pod Krzyż Romualda Traugutta, gdzie odbył się apel pamięci.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.

W homilii bp Guzdek powiedział, że powstanie styczniowe miało wiele bezpośrednich przyczyn, jednak tą zasadniczą było "pielęgnowane i podtrzymywane pragnienie odzyskania wolności i suwerenności naszej Ojczyzny". Przypomniał słowa Stefana Bobrowskiego, jednego przywódców zrywu, z 3 stycznia 1863 roku wypowiedziane na zebraniu Komitetu Centralnego Narodowego, kiedy zapadła decyzja o wybuchu powstania: „Chociażbyśmy ponieśli klęskę, chociażby powstanie upadło, to jednak nie zerwie się nić walki, nie zginie idea organizacji narodowej dla samoobrony, dla odzyskania niepodległości”. - Jeśli ktokolwiek po latach pyta o sens narodowych powstań, w tych krótkich słowach, wypowiedzianych przez Stefana Bobrowskiego, znajdzie odpowiedź - dodał.

Ordynariusz wojskowy powiedział, że dzisiejsza rocznica to okazja do modlitwy w intencji poległych i zmarłych powstańców oraz deportowanych na Syberię i zamęczonych w rosyjskich kazamatach. - Chcemy także ponownie odkryć i ze szczególna mocą podkreślić, że chociaż powstanie upadło, to jednak nie zerwała się nić walki, nie zginęła idea organizacji narodowej dla samoobrony, dla odzyskania niepodległości. Wystarczy wspomnieć rok 1918, 1920, 1939 i opór podczas II wojny światowej, powstanie Warszawskie, Żołnierzy Niezłomnych oraz fenomen „Solidarności” - powiedział.

Przywołał postać Marszałka Józefa Piłsduskiego, który wielokrotnie podkreślał, że był wychowany w kulcie wobec powstania styczniowego. - Niech dzisiejsza chwila refleksji i wspólna modlitwa pomogą nam nie tylko ocalić pamięć o bohaterach minionego czasu, ale pomogą w formowaniu patriotycznych postaw. Oby owa nić troski o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny nigdy nie została przerwana - zachęcał.

Mszę św. koncelebrowali kapelani: ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego, ks. kmdr Janusz Bąk, ks. płk SG Zbigniew Kępa oraz ks. por. Marcin Janocha, administrator Katedry Polowej. Obecny był Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w MON, kombatanci, harcerze, kadra dowódcza Wojska Polskiego, przedstawiciele duszpasterstw wojskowych oraz władz samorządowych miasta st. Warszawy i województwa mazowieckiego.

Po zakończeniu Eucharystii zebrani udali się na modlitwę i apel pamięci na stoki Cytadeli, pod Krzyż Traugutta, miejsce kaźni przywódców powstania styczniowego, z 5 sierpnia 1864 r.

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii >>>

                                                                                                                               kes

 


 


<<wstecz

 

 

 

KATEDRA POLOWA WOJSKA POLSKIEGO
ul. Długa 13/15 00-238 Warszawa
Tel.: (+48)  261 877 702,  831 93 81, fax.: 261 879 871
nr konta: 40 1240 1138 1111 0010 0586 8666
e-mail: katedrapolowa@post.pl

 

MM ACTIVE © 2006-2016