Google   Wpisz tekst do wyszukania:
Szukaj w internecie Szukaj w www.katedrapolowa.pl
25. lecie przywrócenia Ordynariatu Polowego w Polsce - 21 stycznia 2016 r.

<<wstecz


Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej WP pod przewodnictwem abp. Celestino Milgiore, nuncjusza apostolskiego w Polsce była centralnym punktem obchodów 25–lecia odtworzenia Ordynariatu Polowego. W homilii abp Migliore podkreślił, że dobrze wypełniana misja kapelanów jest „niezastąpionym, twórczym, pokornym i cennym darem, który przyczynia się ona do podtrzymania etosu osobistego i zawodowego żołnierzy w ich służbie dla wspólnego dobra społeczeństwa”.

Eucharystię koncelebrowali z abp. Migliore kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski oraz bp Włodzimierz Juszczak OSBM, biskup ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz licznie przybyli kapelani z całej Polski.

Liturgia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Liturgię słowa przygotowali artyści z Reprezetnacyjnego Zespłu Artystycznego Wojska Polskiego.

Na początku biskupów, kapelanów, pracowników Ordynariatu Polowego przywitał Biskup Polowy Józef Guzdek podziękował za ich obecność i modlitwę w intencji diecezji wojskowej. Podkreślił, że przywrócenie Ordynariatu Polowego było ważnym dniem w historii Wojska Polskiego.

 - Jubileusz to przede wszystkim dzień okazania wdzięczności Dobremu Bogu, że żołnierze i ich rodziny oraz funkcjonariusze służb mundurowych mają swoją diecezję i swojego pasterza – powiedział. Zauważył, że dzisiejszy dzień to okazja do wyrażenia wdzięczności św. Janowi Pawłowi II, poprzednim biskupom polowym, abp. Józefowi Kowalczykowi, ówczesnemu nuncjuszowi oraz abp. Celestino Migliore, który pełnił posługę w nuncjaturze w tamtym czasie za odnowienie duszpasterstwa wojskowego w naszym kraju. Zwrócił się także do obecnych na uroczystości kapelanów. - Największe podziękowanie skierowane jest w waszą stronę. Tych, którzy obecnie pełnią służbę i tych, którzy przeszli już w czas spoczynku. Cieszę się, że jesteście tu w tym dniu, ponieważ to właśnie wy jesteście na pierwszej linii frontu, jesteście najbliższymi współpracownikami biskupa. Jestem dumny z waszej posługi, dziękuję, że służycie w duchu miłosierdzia, że szukacie zagubionych, tych współczesnych Zacheuszów – podkreślił.

W homilii abo Migliore podkreślił, że obchody 25-lecia odtworzenia ordynariatu zbiegły się z ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajnym Rokiem Jubileuszu. - Miłosierdzie jest kresem, granicą, jaką mamy stawiać złu; do tego jesteśmy wezwani. Jest to wrażliwość tych, którzy pozostając w środowisku wojskowym czują się odpowiedzialni za to, aby położyć kres kulturze przemocy, nienawiści, odwetu i śmierci, tak bardzo raniącej współczesny świat - powiedział. Dodał, że wymaga to od nas „pogłębionej refleksji i konkretnych decyzji, abyśmy umieli nieść przesłanie otwarcia się na innych, promowania wolności, szacunku i współpracy między tymi, którzy trudzą się na rzecz życia i godności człowieka”.

Zdaniem abp. Migliore, w takiej perspektywie lepiej widać rolę ordynariatu polowego i jego członków; nie jest nią obrona terytorium i granic, ale obrona człowieka. - Jest to pewna jakość, pewien rzeczywisty i własny styl, który przejawia się w kwalifikacjach, umiejętnościach i dyspozycyjności całego zespołu ordynariatu wojskowego, także przy realizacji nawet najbardziej delikatnych zadań – powiedział.

Nuncjusz podkreślił, że posługa kapelanów sytuuje się we wrażliwości wobec osoby ludzkiej: jest to służba człowiekowi, skoncentrowana na trosce i pasterskiej posłudze wobec żołnierzy i ich rodzin. Przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane do 40-tysięcznej wspólnoty Wojska Polskiego w Zegrzu Pomorskim k. Koszalina w czerwcu 1991 roku: „Wojsko, które ułatwia żołnierzowi, a w każdym razie mu nie przeszkadza zwracać się ku tym wartościom, które były szczególnie ważne w jego domu rodzinnym, naród może łatwiej uznać za swoje wojsko, za żywą i integralną część społeczeństwa. Dlatego z powrotu kapelanów do koszar cieszę się głównie ze względu na was, drodzy żołnierze”.
- Także dzisiaj, choć zmieniła się sytuacja historyczna w tym narodzie, kapelani pozostają u boku żołnierzy, dzieląc z nimi codzienne obowiązki w obronie Polaków w kraju; są z nimi również na misjach międzynarodowych – powiedział.

Abp Migliore podziękował kapelanom za ich posługę na rzecz żołnierzy. Dodał, że papież Franciszek, często przypomina kapłanom, aby nie byli „funkcjonariuszami”, ale „pasterzami”. - Tak pojęta misja kapelanów jest niezastąpionym, twórczym, pokornym i cennym darem; przyczynia się ona do podtrzymania etosu osobistego i zawodowego żołnierzy w ich służbie dla wspólnego dobra społeczeństwa – powiedział.

Podkreślił, że obecność i posługa kapelanów wojsku nie zostały narzucone przez Kościół, „ale są odpowiedzią na szczególne zapotrzebowanie, jakie środowisko wojskowe kieruje do Kościoła za pośrednictwem swoich przełożonych i władz państwowych”. - To pozwala zrozumieć, jak bardzo wasza obecność w siłach zbrojnych i w innych służbach mundurowych, nie jest tylko formalna; pokazuje też, jakie są oczekiwania i jaka przestrzeń duszpasterska towarzyszy waszej misji – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyli dawni i obecni pracownicy Ordynariatu Polowego, którzy przed Mszą św. zostali odznaczeni medalami resortowymi oraz kościelnymi. Obecny był ks. płk Wiesław Żydel, przedstawiciel bp. Mirosława Woli, Ewangelickiego Naczelnego Duszpasterza Wojskowego. Na zakończenie Mszy św. Nuncjusz Apostolski w Polsce wręczył dziekanom rodzajów wojsk Paschały, znak przypominający o 1050 rocznicy Chrztu Polski. Abp Migliore używał podczas liturgii historycznego pastorału, należącego do abp. Stanisława Galla, pierwszego biskupa polowego, w którego głowicy znajduje się Krzyż Virtuti Militari.

Po Mszy św. konferencję duchową o Bożym Miłosierdziu wygłosił ks. Franciszek Longchamps de Berier.

Więcej zdjęć z uroczystości pod tym linkiem >>>>

                                                                                                                               kes


 


<<wstecz

 

 

 

KATEDRA POLOWA WOJSKA POLSKIEGO
ul. Długa 13/15 00-238 Warszawa
Tel.: (+48)  261 877 702,  831 93 81, fax.: 261 879 871
nr konta: 40 1240 1138 1111 0010 0586 8666
e-mail: katedrapolowa@post.pl

 

MM ACTIVE © 2006-2016