Google   Wpisz tekst do wyszukania:
Szukaj w internecie Szukaj w www.katedrapolowa.pl
Msza św. w intencji ofiar katastrof lotniczych w Mirosławcu i Smoleńsku - 10 stycznia 2016 r.

<<wsteczBiskup Polowy Józef Guzdek przewodniczył wieczorem Mszy św. w intencji ofiar katastrof lotniczych pod Mirosławcem i Smoleńskiem. Przy tablicy smoleńskiej odsłoniętej w 2010 roku w katedrze stanął posterunek honorowy żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Batalionu Reprezentacyjnego WP.

– Dziś w niedzielę chrztu Pańskiego chcemy sięgnąć do początków naszej przyjaźni i zawartego przymierza z Bogiem. Chcemy dziś także polecać miłosiernemu Bogu śp. biskupa gen. broni Tadeusza Płoskiego, ks. płk. Jana Osińskiego i wszystkich, którzy zginęli w drodze do Katynia. Pragniemy również modlić się za polskich oficerów, którzy w styczniu 2008 roku zginęli w katastrofie samolotu wojskowego CASA pod Mirosławcem. Miłością i modlitwą obejmujemy tych, którzy opłakiwali i zapewne nadal opłakują ich śmierć - powiedział na początku Eucharystii ordynariusz wojskowy.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że kończąca okres Bożego Narodzenia Niedziela Chrztu Pańskiego jest dobrą okazją do przypomnienia znaczenia chrztu w naszym życiu. Nawiązując do Ewangelii o chrzcie Jezusa w Jordanie i słów: "To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie", przypomniał, że w momencie przyjęcia sakramentu człowiek doświadcza wybrania i znajduje uznanie w oczach Boga.

Eucharystię koncelebrowali ks. kmdr Janusz Bąk i ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego.

Wojskowy samolot transportowy C295-M rozbił się wieczorem 23 stycznia 2008 roku podchodząc do lądowania w Mirosławcu. Samolot miał odbyć trasę Warszawa - Powidz - Poznań - Mirosławiec - Świdwin - Kraków, rozwożąc uczestników konferencji bezpieczeństwa lotów Sił Powietrznych. Maszyna rozbiła się podchodząc do lądowania w Mirosławcu. Na jej pokładzie przebywało 4 członków załogi i 16 wysokiej rangi oficerów. Nikt z lecących samolotem nie przeżył.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, bp polowy Wojska Polskiego gen. broni Tadeusz Płoski i inni duchowni, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

kes

 


 


<<wstecz

 

 

 

KATEDRA POLOWA WOJSKA POLSKIEGO
ul. Długa 13/15 00-238 Warszawa
Tel.: (+48)  261 877 702,  831 93 81, fax.: 261 879 871
nr konta: 40 1240 1138 1111 0010 0586 8666
e-mail: katedrapolowa@post.pl

 

MM ACTIVE © 2006-2016