Google   Wpisz tekst do wyszukania:
Szukaj w internecie Szukaj w www.katedrapolowa.pl
Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach Pokojowych poza Granicami Państwa - 21 grudnia 2015 r.

<<wstecz


Mszą św. uczczono pamięć poległych poza granicami żołnierzy Wojska Polskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.  W homilii zachęcał do modlitwy w intencji poległych żołnierzy oraz o pokój na świecie. Dziś po raz pierwszy obchodzony jest Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego Wojska Polskiego i odśpiewania przez Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „Mazurka Dąbrowskiego”.

W homilii bp Guzdek zachęcił zebranych do modlitwy w intencji poległych żołnierzy, dodał, że niezwykle ważna jest pamięć o bohaterach w perspektywie jutra naszej Ojczyzny. – Łzy, wspomnienie, modlitwa i pieśń dziękczynienia powinny wypełnić ten czas liturgii w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a wszystko po to, abyśmy oglądając się wstecz przygotowali przyszłość, bo nie wiemy jaka ona będzie – powiedział.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach Pokojowych i Operacjach Wojskowych poza Granicami państwa to także okazja do modlitwy w intencji pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Przypomniał, że Ojciec Święty Franciszek przestrzegał świat i wielokrotnie wspominał, że jesteśmy świadkami III wojny światowej, „prowadzonej w kawałkach”. - Dlatego zapraszam do tej modlitwy za żołnierzy poległych poza granicami kraju, ale równocześnie zapraszam do modlitwy o pokój i bezpieczeństwo i tej stałej gotowości, by każdy żołnierz był wstanie wypełnić przysięgę wojskową, że nie będzie żałował krwi, a jeśli zajdzie taka potrzeba odda życie w jej obronie - powiedział.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz kurii polowej oraz ks. ppor. Marcin Janocha, administrator katedry polowej.

We Mszy św. uczestniczyli Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w MON i gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałowie Wojska Polskiego, a także liczne grono rodzin żołnierzy, którzy zginęli podczas misji poza granicami kraju.

Dzień 21 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej z 23 lipca 2015 roku.

Ustanowienie Dnia Pamięci w tym konkretnym dniu ma na celu uczczenie pamięci pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy 21 grudnia2011 r. polegli w Afganistanie. Byli to: st. kapral Piotr Ciesielski, st. szeregowy Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala i szer. Krystian Banach. Dla większości była to pierwsza misja za granicą. Najmłodszy z żołnierzy miał 22, a najstarszy 33 lata. Ponieśli śmierć w wyniku wybuchu miny - pułapki pod pojazdem opancerzonym, którym wracali do bazy w Ghazni. Był to najtragiczniejszy (pod względem liczby poległych) dzień dla Wojska Polskiego od czasu zakończenia drugiej wojny światowej.

W misjach pokojowych i bojowych poza granicami państwa zginęło do 2015 roku 120 żołnierzy.

kes

 


 


<<wstecz

 

 

 

KATEDRA POLOWA WOJSKA POLSKIEGO
ul. Długa 13/15 00-238 Warszawa
Tel.: (+48)  261 877 702,  831 93 81, fax.: 261 879 871
nr konta: 40 1240 1138 1111 0010 0586 8666
e-mail: katedrapolowa@post.pl

 

MM ACTIVE © 2006-2016