• MSZE ŚWIĘTE
  • Dni powszednie: 7:00, 7:30, 18:00
  • Niedziele i Święta: 8:00, 10:00, 12:00, 13:00, 18:00
  • Spowiedź podczas każdej Mszy Świętej
<< powrót
10 grudnia 2016 r.
Uroczystości pogrzebowe płk. Matuszewskiego i mjr. Floyar-Rajchmana - oficerów, którzy ewakuowali polskie złoto w 1939 r.
- Wasza wspólna mogiła na wojskowych Powązkach niech wciąż budzi sumienia i wzywa kolejne pokolenia Polaków do wspólnego czynu dla dobra naszej Ojczyzny - mówił podczas Mszy św. żałobnej w intencji płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana Biskup Polowy Józef Guzdek. Eucharystia sprawowana przez biskupa polowego rozpoczęła uroczystości pogrzebowe oficerów, którzy we wrześniu 1939 roku ewakuowali z Polski złoto, stanowiące własność państwa. Po Mszy św. trumny ze szczątkami oficerów zostały złożone w kwaterze żołnierzy 1920 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystości pogrzebowe transmitowała Telewizja Polska.
We Mszy św. uczestniczył Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, które było głównym organizatorem uroczystości, Jan Józef Kasprzyk, p.o. kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, generałowie WP, przedstawiciele Instytutu Józefa Piłsudskiego i organizacji kultywujących pamięć o Marszałku, pracownicy Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, parlamentarzyści, kombatanci, poczty sztandarowe i mieszkańcy Warszawy. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Prezydent podkreślił, że w trudnym czasie II wojny światowej płk. Matuszewski i mjr Rajchman podjęli się misji wyjątkowej i wypełnili zadanie ewakuacji złota Banku Polskiego, chociaż ich droga roiła się od niebezpieczeństw. - Mieli świadomość, że to co wywożą z Polski nie jest tylko kosztownym kruszcem. W tym złocie zawierał się bowiem trud milionów rodaków. Skarb, który powierzono ich pieczy był w istocie dobrem wspólnym. Nie abstrakcyjną ideą, lecz dotykalnym owocem dwudziestu lat starań Polaków. Po Mszy św. trumny ze szczątkami polskich oficerów zostały złożone w kwaterze żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
<< powrót